ďťż
Sweety
Koncert: Frontside 20.11.09 - Revolution
kurs księgowości "Oświata"
Pobitno
Arteterapia z gerontopedagogiką
The Betrayed (2008)
Wyspa strachu / A Perfect Getaway (2009)
Nowe Stanowisko / The Promotion (2008)
Artykuł: Nowy artykuł
FUTSAL - piłka halowa
Stargate Continuum (2008)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kava.keep.pl

  • Sweety

    Jednym z moich wielu marzeń wędkarskich jest złowienie głowacicy. Niestety nie mam żadnego doświadczenia w połowach tej ryby, więc proszę o jakieś cenne rady typu, jaki sprzęt, jakie muchy, w jakich miejscach, jaką porą dnia ją łowić, itd.itp. Pytania kieruję szczególnie do Pana Zdzisława Czekały, ponieważ wiem że łowi głowatki.


    Zapewne coś w tym temacie napiszę tylko troszeczkę później, temat jest bardzo ciekawy i specyficzny, przedewszystkim w kontekście SANU. :rolleyes:
    Witam

    Jak obiecałem

    Połów Głowacicy na sztuczną muszkę, na Sanie nie jest taki trudny jak by się na początku wydawało. Charakter Sanu, powolna nieśpiesznie przelewająca się woda (w okresie niskich stanów) pozwala na dokładne zlokalizowanie stanowisk ryby i bezproblemowe dotarcie do nich i podanie przynęt. Tu pojawia się podstawowy problem ŻEROWANIE, jest to w zasadzie jedyny problem, trafić na żerowanie i nie chodzi o ataki Głowacic na inne ryby, a pobieranie pokarmu prawie typowo muchowego. Samo wędkowanie polega na: w przypadku nimf (duże nie za ciężkie) na podaniu ich w poprzek wody na maksymalnym dystansie i powolnym prowadzaniu z prądem rzeki może być na żagielku, nimfa najskuteczniejsza jest w okresie koniec czerwca, lipiec, początek sierpnia szczególnie podczas rojenia si dużych owadów (jętka majowa, widelnica itp), lub w przypadku streamerów (bardzo dużych streamerów nie gęstych), rzut pod skosem w dół rzeki i równie powolnym prowadzeniu, praktycznie tylko przytrzymując linkę i tylko od czasu do czasu wybierając bardzo powoli małe ilości linki, ta technika skuteczna jest w okresie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Stanowisk Głowacicy należy szukać w głębokich jamach z stosunkowo powoli płynącą wodą w pobliżu szybszych bystrzyn nie koniecznie głębokich, gdzie może żerować na większej przynęcie (klenie, brzany, lipienie, pstrągi). Sprzęt powinien być raczej bardzo solidny z odpowiednio grubą żyłką i to zarówno spinning jak i muchówka nie dlatego, że ryba mocarna i wielka, ale dlatego, że wbrew pozorom DELIKATNA, bardzo wrażliwa na zbyt długi hol i niepotrzebne wyciąganie z wody, w szczególności przy niskich jak i wysokich temperaturach. Stąd apel do Kolegów - łowiąc Głowacice holujmy je maksymalnie szybko i starajmy się nie wyciągać ich niepotrzebnie z wody, o kładzeniu na trawie, żwirze, piasku itp. nie ma mowy, oczywiście jeśli je wypuszczamy. Sam hol głowacicy w spokojnej, wolno płynącej, a do tego nie za wielkiej jamie nie jest jakoś specjalnie trudny i wymagający, za to czym większa jama, i silniejszy prąd tym hol staje się coraz bardziej ekstremalny, a wymagania dla sprzętu wręcz restrykcyjne. Myślę, że im niżej Sanu tym większe problemy z wyholowaniem Głowacicy. Szukać jej można od Elektrowni Zwierzyń aż do Przemyśla.

    Połamania na wielkich głowach. :D
    Bardzo dziękuję za cenne informacje.


    Mam jeszcze jedno pytanko. Myślę o zakupie jakiegoś mocniejszego kijka na głowatki i wielkie pstrągi. Czy ten kij jest godny uwagi ? Orvis Western 3 Klasa: 7 długość: 9'6" / 289 cm czy jeszce coś mocniejszego ?
    Powiem tak, jeśli tylko na OS-sie to od biedy może starczy, lecz jeśli dojdzie do tego łowienie poniżej Sanoka (Mrzygłód, Dobra, Niewistak, Wara itd.) to raczej zdecydowanie nie Western, za delikatny, za mientki, za słaby. Tam Głowacice mają moc lokomotywy, takiego westernka połamią w trzy sekundy, tam woda nie stoi i nie ma osiemdziesięciu centymetrów. Moja sugestia, muchówka typu Switch 10'6” - 11'0” minimum w klasie #7, a najlepiej w klasie #8 (ewentualnie mogę coś złożyć :rolleyes:), i do tego odpowiedni kręcioł wielkości wiaderka, najlepiej typu Anti Reverse.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • nea111.keep.pl
  • ďťż
    Wszelkie Prawa ZastrzeĹźone! Sweety Design by SZABLONY.maniak.pl.